Iskolásoknak 6-11 évig
Feljelsztési lehetőség iskolásoknak 6-11 évig
Alapozó terápia
Homloklebeny terápia
Gyermek pszichodráma
Neurofeedback tréning (7 évtől)
AStOP (Auditív Stresszoldó program)
Alapozó terápia
okosító torna
Az Alapozó Terápia komplex mozgásfejlesztésen alapuló idegrendszer fejlesztés (motoszenzoros terápia) 5 éves kortól.
Miben segít az Alapozó Terápia?
A terápia segíti:
- a beszédhangok beépülését, a beszédfejlődést,
- beindítja a rajzfejlődést,
- javítja a mozgáskoordinációt,
- fejleszti a szem-kéz koordinációt,
- ritmusérzéket,
- rugalmasságot,
- egyensúlyt,
- finommotorikát,
- segíti és erősíti a dominancia választást,
- fejleszti a tér- és időbeli tájékozódást,
- a testséma alakulását és a kognitív funkciókat (figyelmet, érzékelést-észlelést, emlékezetet, gondolkodást).
Kiknek javasolt az Alapozó Terápia?
A terápia azoknak a gyerekeknek nyújt segítséget, akiknél az alábbiakban felsorolt problémák valamelyike fennáll:
- megkéset és/vagy hibás beszédfejlődés,
- fejlődésben, érésben elmaradt, iskolaéretlen óvodások,
- mozgásfejlődésben észlelt eltérés, vagy elmaradás (nagymozgások és finommozgások ügyetlensége),
- dominancia megválasztásának késése,
- diszlexia gyanúja, diszlexia, valamint alaki diszgráfia,
- figyelemzavar, magatartászavar,
- AD(H)D (figyelemhiányos hiperektivitás-zavar)
Gyanújelek lehetnek a terápiához:
- életkorának nem megfelelő kommunikáció, beszédhiba,
- mozgásügyetlenség (csetlik–botlik, mozgása összerendezetlen, mozgásfejlődésében valamelyik elem kimaradt pl. nem kúszott, nem mászott, túl korán felállt),
- grafomotorika (nem szeret rajzolni, ügyetlen a kézműves tevékenységekben),
- dominancia (Nem alakult ki a kézdominanciája. Hol a jobb, hol a bal kezét használja.),
- térérzékelése nehézkes,
- ritmusérzéke nem korának megfelelő,
- szocializáció (nehezen alkalmazkodik, kevésbé szabálykövető), erős viselkedési problémákkal küzd,
- rövid ideig tud figyelni, nyugodtan ülni,
- hipermotilitás (állandóan matat, mocorog, nem tud a helyén megülni, jár keze, lába, alacsony a tolerancia szintje, rosszul tűri a frusztrációt, figyelme nem tartós, nehezen rögzíthető…),
- egyensúly problémákra utaló jelek vannak ( pl. későn és nehezen tanult meg kerékpározni stb.)
A terápia időtartama:
Egy foglalkozás időtartama 90 perc. Minimum heti 2 alkalom minősül terápiának. Hat hónap után látványos fejlődést érhetünk el és ahhoz, hogy a pozitív változások az idegrendszerbe beépüljenek és tartósak maradjanak, fél, esetenként 1 évet javasolunk.
A terápia megkezdéséhez szükséges:
- A szülő által kitöltött anamnézis lap (ezt előzetesen küldjük, e-mail formájában).
- A mozgásos állapotfelmérő vizsgálat, mely kb. 90-120 perc.
A vizsgálatot szóbeli kiértékeléssel és javaslattétellel zárjuk.
Homloklebeny terápia
feltöltés alatt
Gyermek pszichodráma
feltöltés alatt
Neurofeedback tréning (7 éves kortól)
AMPLITÚDÓ TRÉNING
A neurofeedback tréning, vagy másik néven EEG-biofeedback (agyhullám tréning), az egyik legmodernebb tanulási rendszernek számít napjainkban.
Az agyműködést az agyhullámok monitorozásán keresztül, azok tudatos befolyásolásával tökéletesíti. Az EEG (elektroenkefalogram), amelyet az agyi elektromos aktivitás mérésére és monitorozására használunk, lehetővé teszi számunkra, hogy az agy működéséről direkt és kézzelfogható módon szerezzünk információt, ezáltal „láthatóvá” tegyük az idegrendszer aktuális állapotát. Az emberi agy számos probléma, pszichés megbetegedés esetében az elvárttól eltérő agyhullám-mintázatot mutat. A neurofeedback tréning során az eltérő mintázatú agyhullámok amplitúdójának csökkentését, vagy növelését végezzük. Az idegrendszer az ismétlődő kezelések (heti 2-3 alkalom) révén képes megtanulni azt az optimális állapotot melynél működése harmonikussá válik.
Egyrészt egy terápiás eljárás bizonyos tünetekkel járó állapotok javítására, másrészt képessé teszi az egyént arra, hogy a saját idegrendszerében rejlő tartalékok felszabadításával, működésének optimalizálásával teljesebb és sikeresebb életet éljen.
A neurofeedback tréning leggyakoribb alkalmazási területei:
A neurofeedback tréning célja:
A neurofeedback tréningnek az a célja, hogy megtanítsa agyunknak az auditív (hallási) és vizuális (látási) csatornáinkon keresztül, hogy milyen az az optimális állapot, melyben hatékonyabban és kiegyensúlyozottabban tudjuk élni mindennapjainkat.
Hogyan tanul az agy neurofeedback során?
„Vegyük például a figyelem megtartásának képességét! Ha valakinek az iskolai órán rendszeresen elkalandozik a figyelme, akkor annak negatív következménye lesz (lemarad és rossz jegyet kap). Azonban az esemény (elkalandozott a figyelem) és annak következménye (rossz jegy) között lassú a visszacsatolás, túl sok idő telik el. Az EEG jel egyes fázisait vizsgálva viszont a figyelmi kihagyások azonnal visszajelezhetőek. A kezelésben részesülő személy folyamatos visszajelzést kap, hogy megtartott-e a koncentrációja, vagy sem.” A gyakorlatban a következő történik (mialatt a tréner folyamatosan beállításokat végez): a gyermek egy animációt néz, melynek hang és képminősége figyelmének megfelelően változik. Abban az esetben, ha ez nem megfelelő (kissé zavaró képi és hanghatások), az agy folyamatosan a komfortos minőség (tökéletes képi és hanghatások) elérésére törekszik, így fokozatosan megtanulja figyelmének fenntartását, megtartását.
A hiperaktív gyerekeknek az agyhullámain is „látszik” hiperaktivitásuk, bizonyos frekvenciák eltolódnak, az átlagtól eltér a mintázatuk, összetételük és intenzitásuk.
Ezek az agyhullámok, tanulás révén bizonyos mértékig normalizálhatóak, ezáltal a viselkedés is normalizálódik.
Hatékonyságát tekintve tartós-e a tréning?
A tapasztalatok azt mutatják, hogy igen. Nem kell éveken át neurofeedbackezni. Az eltérés mértéke és a kliens fejleszthetősége határozza meg a szükséges óraszámot. Hatékonyságát tekintve javasolt a heti 2×1 alkalom. 1 alkalom (ülés) max. 60 perc. A tréning időtartama 20 és 60 ülés (alkalom) között határolódik. Ha az agy valamit megtanul, akkor az a tudás tartós marad (pl. ilyen az úszás is, amelyet ha egyszer megtanulunk, akkor azt nem felejtjük el). Előfordulhat, hogy időnként „emlékeztető” kezelésre van szükség. Ilyen esetekben egy, két alkalom elegendő és a megerősítő hatás azonnal érezhető.
Alkalmazása hazánkban
A tapasztalatok azt mutatják, hogy igen. Nem kell éveken át neurofeedbackezni. Az eltérés mértéke és a kliens fejleszthetősége határozza meg a szükséges óraszámot. Hatékonyságát tekintve javasolt a heti 2×1 alkalom. 1 alkalom (ülés) max. 60 perc. A tréning időtartama 20 és 60 ülés (alkalom) között határolódik. Ha az agy valamit megtanul, akkor az a tudás tartós marad (pl. ilyen az úszás is, amelyet ha egyszer megtanulunk, akkor azt nem felejtjük el). Előfordulhat, hogy időnként „emlékeztető” kezelésre van szükség. Ilyen esetekben egy, két alkalom elegendő és a megerősítő hatás azonnal érezhető.
FONTOS!
Neurofeedback tréningeket az alábbiakban felsorolt problémák esetében vállalunk:
- figyelemzavar, figyelemhiányos hiperaktivitás-zavar (ADD/ADHD),
- tanulási nehézségek,
- memória fejlesztés,
- viselkedési zavarok (dühkitörések, impulzuskontroll).
Epilepsziás gyermekeket nem tudok fogadni, az Ő esetükben orvosi végzettséggel rendelkező szakember felügyelete szükséges!
A tréning megkezdésének feltétele egy állapotfelmérő vizsgálat, mely kiindulási alapként szolgál a gyermek, kliens aktuális állapotáról.
AStOP
(Auditív Stresszoldó zeneprogram)
Az AStOP egy lépcsőzetesen felépített, dinamikus auditív stresszt oldó program, mely a hallórendszerrel, mint komplex dinamikus rendszerrel foglalkozik. Ennek mentén feltérképezi a rossz auditív szokásokat, és környezeti hatásokat, valamint a tartós negatív stressz lehetőségével is számol, melyek együtt és külön-külön is auditív stresszt képesek generálni, különösen a neurodevelopmentális problémákkal érintetteknél.
Az auditív stressz nem hallási érzékenység. Auditív stressz bárkinél előfordulhat, egészséges gyermeknél és felnőttnél egyaránt, míg a hallási érzékenység az idegrendszer fejlődési problémáinak kísérő jelensége.
Könnyebbséget, plusz segítséget nyújt az alábbiakban érintetteknek:
- SPD -szenzoros feldolgozási zavarral,
- ADHD -figyelemhiányos hiperaktivitás-zavarral,
- ADD – figyelemzavarral érintett egyéneknek,
- szorongással,
- alvási nehézségekkel küzdő gyermekeknek és felnőtteknek az alap terápiájuk kiegészítéseként,
egészséges gyermekeknek és felnőtteknek, akiknek valóban tartósan rossz auditív szokások és környezeti hatások nehezítik, vagy korábban nehezítették a mindennapjaikat,
Mikor gondoljunk auditív stresszre?
Amikor akár hanginger típushoz, személyhez, körülményhez köthetően az alábbiakat tapasztaljuk:
- hallott ingerektől fáradás,
- teljesítményromlás,
- csend és nyugalom keresése,
- a zavaró hanginger, körülmény, szokás beazonosítható,
- megváltozott viselkedés pl. hangingerre agresszív, dühkitörés, sírás, visszahúzódás,
- testi tünet- ideges tünetek,
- figyelemtartási probléma,
- koncentrálóképesség csökkenés,
- memória probléma,
- alvási nehézség.
Az AStOP Kiváló előkészítője, kísérője, vagy kiegészítője lehet egy-egy idegrendszer fejlesztő mozgásterápiának, logopédiai, vagy beszédértést, észlelést fejlesztő folyamatnak, AIT tréningnek, önismereti útnak, életvezetési technikák elsajátításának stb.mindennapjaikat,
Röviden a folyamatról
Egy dinamikus tünetlap segítségével a tartós negatív stresszt és az auditív stresszt okozó tényezőket típusuk szerint és időtartamuk szerint feltérképezzük. Ezzel megállapítható, hogy milyen típusú ingerek okozzák a blokkot, mely életszakaszok érintettek és azok milyen mértékben.
Az információk alapján a családdal közösen törekszünk a helyes auditív szokások és környezeti tényezők kialakítására, és szükség szerint kerül sor az egyedi paraméterekkel rendelkező, színes zajokkal kombinált, tervezett sorrendű zeneprogram hallgatására. Mindez 3×10 alkalmas blokkokban, napi 20 perces zenehallgatással valósul meg, mely történhet személyesen, vagy online.
A program lényege: A zene agyra gyakorolt jutalmazó hatásának ( memória, figyelem, viselkedés, végrehajtó funkciók, alvás minőség javulás, stresszoldás, stb. ) fokozása plusz stimulálással történik, melyet különböző színes zajokkal érünk el, egyéni igény szerint.at,
Tudnivalók
Az AStOP nem kezel betegséget.
Nem hallástréning.
Nem relaxációs zene.
Nem helyettesít pszichoterápiát.
Kapcsolat
Cím
2013 Pomáz, Tamási Áron utca 2.,