Kiskamaszok

10 éves kortól

Fejlesztési lehetőség kiskamaszoknak 10 éves kortól

Neurofeedback tréning

Gyermek pszichodráma

AStOP (Auditiv Stresszoldó program)

Művészetterápiás foglalkozások

Neurofeedback tréning (7 éves kortól)

AMPLITÚDÓ TRÉNING

A neurofeedback tréning, vagy másik néven EEG-biofeedback (agyhullám tréning), az egyik legmodernebb tanulási rendszernek számít napjainkban.
Az agyműködést az agyhullámok monitorozásán keresztül, azok tudatos befolyásolásával tökéletesíti. Az EEG (elektroenkefalogram), amelyet az agyi elektromos aktivitás mérésére és monitorozására használunk, lehetővé teszi számunkra, hogy az agy működéséről direkt és kézzelfogható módon szerezzünk információt, ezáltal „láthatóvá” tegyük az idegrendszer aktuális állapotát. Az emberi agy számos probléma, pszichés megbetegedés esetében az elvárttól eltérő agyhullám-mintázatot mutat. A neurofeedback tréning során az eltérő mintázatú agyhullámok amplitúdójának csökkentését, vagy növelését végezzük. Az idegrendszer az ismétlődő kezelések (heti 2-3 alkalom) révén képes megtanulni azt az optimális állapotot melynél működése harmonikussá válik.

Egyrészt egy terápiás eljárás bizonyos tünetekkel járó állapotok javítására, másrészt képessé teszi az egyént arra, hogy a saját idegrendszerében rejlő tartalékok felszabadításával, működésének optimalizálásával teljesebb és sikeresebb életet éljen.

A neurofeedback tréning leggyakoribb alkalmazási területei:

A neurofeedback tréning célja:

A neurofeedback tréningnek az a célja, hogy megtanítsa agyunknak az auditív (hallási) és vizuális (látási) csatornáinkon keresztül, hogy milyen az az optimális állapot, melyben hatékonyabban és kiegyensúlyozottabban tudjuk élni mindennapjainkat.

Hogyan tanul az agy neurofeedback során?

„Vegyük például a figyelem megtartásának képességét! Ha valakinek az iskolai órán rendszeresen elkalandozik a figyelme, akkor annak negatív következménye lesz (lemarad és rossz jegyet kap). Azonban az esemény (elkalandozott a figyelem) és annak következménye (rossz jegy) között lassú a visszacsatolás, túl sok idő telik el. Az EEG jel egyes fázisait vizsgálva viszont a figyelmi kihagyások azonnal visszajelezhetőek. A kezelésben részesülő személy folyamatos visszajelzést kap, hogy megtartott-e a koncentrációja, vagy sem.” A gyakorlatban a következő történik (mialatt a tréner folyamatosan beállításokat végez): a gyermek egy animációt néz, melynek hang és képminősége figyelmének megfelelően változik. Abban az esetben, ha ez nem megfelelő (kissé zavaró képi és hanghatások), az agy folyamatosan a komfortos minőség (tökéletes képi és hanghatások) elérésére törekszik, így fokozatosan megtanulja figyelmének fenntartását, megtartását.

A hiperaktív gyerekeknek az agyhullámain is „látszik” hiperaktivitásuk, bizonyos frekvenciák eltolódnak, az átlagtól eltér a mintázatuk, összetételük és intenzitásuk.

Ezek az agyhullámok, tanulás révén bizonyos mértékig normalizálhatóak, ezáltal a viselkedés is normalizálódik.

Hatékonyságát tekintve tartós-e a tréning?

A tapasztalatok azt mutatják, hogy igen. Nem kell éveken át neurofeedbackezni. Az eltérés mértéke és a kliens fejleszthetősége határozza meg a szükséges óraszámot. Hatékonyságát tekintve javasolt a heti 2×1 alkalom. 1 alkalom (ülés) max. 60 perc. A tréning időtartama 20 és 60 ülés (alkalom) között határolódik. Ha az agy valamit megtanul, akkor az a tudás tartós marad (pl. ilyen az úszás is, amelyet ha egyszer megtanulunk, akkor azt nem felejtjük el). Előfordulhat, hogy időnként „emlékeztető” kezelésre van szükség. Ilyen esetekben egy, két alkalom elegendő és a megerősítő hatás azonnal érezhető.

Alkalmazása hazánkban

A tapasztalatok azt mutatják, hogy igen. Nem kell éveken át neurofeedbackezni. Az eltérés mértéke és a kliens fejleszthetősége határozza meg a szükséges óraszámot. Hatékonyságát tekintve javasolt a heti 2×1 alkalom. 1 alkalom (ülés) max. 60 perc. A tréning időtartama 20 és 60 ülés (alkalom) között határolódik. Ha az agy valamit megtanul, akkor az a tudás tartós marad (pl. ilyen az úszás is, amelyet ha egyszer megtanulunk, akkor azt nem felejtjük el). Előfordulhat, hogy időnként „emlékeztető” kezelésre van szükség. Ilyen esetekben egy, két alkalom elegendő és a megerősítő hatás azonnal érezhető.

Hogyan fogunk együtt dolgozni a neurofeedback tréning során?

  1. Első lépésben időpontot foglalsz a felületen. A foglalásról emailben kapsz visszaigazolást. Az első állapotfelmérés időtartama kb 1,5 óra.
  2. Első találkozás, műszeres állapotfelmérés. Anamnézis átbeszélése a kitöltött anamnézis lap alapján. Gyerekek esetében a műszeres felméréssel kezdünk majd a szülővel egyeztetjük az anamnézis részleteit.
  3. A második találkozás alkalmával a kliens megkapja az állapotfelmérés eredményét, átfogó tájékoztatást nyújtok a módszerről, a várható folyamatokról. Felállítjuk a kezelési tervet és meghatározzuk a célkitűzést.
  4. Tréning sorozat.

FONTOS!

Neurofeedback tréningeket az alábbiakban felsorolt problémák esetében vállalunk:

  • figyelemzavar, figyelemhiányos hiperaktivitás-zavar (ADD/ADHD),
  • tanulási nehézségek,
  • memória fejlesztés,
  • viselkedési zavarok (dühkitörések, impulzuskontroll).

Epilepsziás gyermekeket nem tudok fogadni, az Ő esetükben orvosi végzettséggel rendelkező szakember felügyelete szükséges!

A tréning megkezdésének feltétele egy állapotfelmérő vizsgálat, mely kiindulási alapként szolgál a gyermek, kliens aktuális állapotáról.

GY.I.K

u

Pontosan mi történik a tréningen?

A neurofeedback tréning fejre erősített elektródákkal történik. Az elektródákat egy speciális paszta segítségével rögzítem a kezelési tervben meghatározott pontokra a kliens fején. A kliensnek csupán annyi a dolga, hogy a képernyőn figyelje a filmet és a visszajelzéseket.

u

A kliens testébe vezetünk-e áramot?

Nem, az elektródák az EEG technológiának megfelelően csak érzékelik az agy hullámtevékenységét és ezt a jelet továbbítják a kiértékelő szoftverbe.

u

Diagnosztizálhat-e a neurofeedback tréner?

Nem. A neurofeedback tréning nem ad diagnózist. A módszerrel fejleszteni tudunk, az operáns kondcionálás által. A fejlesztés eredménye lesz a tünetek csökkentése.

u

Hány alkalom szükséges?

Ezt több tényező is befolyásolja, az anamnézis, a kitűzött cél, a kliens állapota, mind-mind hozzájárulnak ahhoz, hogy mennyi tréning alkalom szükséges. A szakirodalmi javaslat minimum 20 alkalom.

u

Hányszor kell egy héten tréningre járni?

A szakirodalmi javaslat a kívánt eredmény elérése érdekében heti 2 alkalom.

u

Mennyi idő egy alkalom?

60 perc, melyben benne van az előkészítés, a tiszta tréning idő és a tréning végén az elektródák szakszerű eltávolítása.

u

Mennyire tartós a neurofeedback tréning eredménye?

Mivel a tréning alapja az operáns tanulás, a tanultakat az agy nem felejti el.

u

Van-e káros vagy bármilyen mellékhatása a tréningnek?

Káros mellékhatása nincsen, regresszió, a tünetek átmeneti felerősödése előfordulhat a tréningsorozat kezdeti szakaszában.

Tudnivalók

Fontos tudni, hogy a neurofeedback tréning kiegészítő fejlesztési lehetőség, mely nem helyettesíti a pontos diagnózist!

Vedd figyelembe, hogy a műszeres állapotfelmérésre lehetőség szerint délelőtti vagy kora délutáni idősávban foglalj időpontot. Ekkor az idegrendszer még kevésbé leterhelt, így biztosított, hogy reális képet kapjunk az állapotáról, ami a kiindulópontja a tréningnek.

Az állapotfelmérés és a tréningek előtt 1 órával már ne fogyasszon a kliens fekete teát, kávét, energiaitalt!

Kerülje a kliens a képernyőhasználatot közvetlenül az állapotfelmérés és a tréningek előtti és utáni 2 órában!

Gyermek pszichodráma

A módszer leírása 

AStOP

(Auditív Stresszoldó zeneprogram)

Az AStOP egy lépcsőzetesen felépített, dinamikus auditív stresszt oldó program, mely a hallórendszerrel, mint komplex dinamikus rendszerrel foglalkozik. Ennek mentén feltérképezi a rossz auditív szokásokat, és környezeti hatásokat, valamint a tartós negatív stressz lehetőségével is számol, melyek együtt és külön-külön is auditív stresszt képesek generálni, különösen a neurodevelopmentális problémákkal érintetteknél.

Az auditív stressz nem hallási érzékenység. Auditív stressz bárkinél előfordulhat, egészséges gyermeknél és felnőttnél egyaránt, míg a hallási érzékenység az idegrendszer fejlődési problémáinak kísérő jelensége.

Könnyebbséget, plusz segítséget nyújt az alábbiakban érintetteknek:

  • SPD -szenzoros feldolgozási zavarral,
  • ADHD -figyelemhiányos hiperaktivitás-zavarral,
  • ADD – figyelemzavarral érintett egyéneknek,
  • szorongással,
  • alvási nehézségekkel küzdő gyermekeknek és felnőtteknek az alap terápiájuk kiegészítéseként,
    egészséges gyermekeknek és felnőtteknek, akiknek valóban tartósan rossz auditív szokások és környezeti hatások nehezítik, vagy korábban nehezítették a mindennapjaikat,

Mikor gondoljunk auditív stresszre?

Amikor akár hanginger típushoz, személyhez, körülményhez köthetően az alábbiakat tapasztaljuk:

  • hallott ingerektől fáradás,
  • teljesítményromlás,
  • csend és nyugalom keresése,
  • a zavaró hanginger, körülmény, szokás beazonosítható,
  • megváltozott viselkedés pl. hangingerre agresszív, dühkitörés, sírás, visszahúzódás,
  • testi tünet- ideges tünetek,
  • figyelemtartási probléma,
  • koncentrálóképesség csökkenés,
  • memória probléma,
  • alvási nehézség.

Az AStOP Kiváló előkészítője, kísérője, vagy kiegészítője lehet egy-egy idegrendszer fejlesztő mozgásterápiának, logopédiai, vagy beszédértést, észlelést fejlesztő folyamatnak, AIT tréningnek, önismereti útnak, életvezetési technikák elsajátításának stb.mindennapjaikat,

Röviden a folyamatról

Egy dinamikus tünetlap segítségével a tartós negatív stresszt és az auditív stresszt okozó tényezőket típusuk szerint és időtartamuk szerint feltérképezzük. Ezzel megállapítható, hogy milyen típusú ingerek okozzák a blokkot, mely életszakaszok érintettek és azok milyen mértékben.
Az információk alapján a családdal közösen törekszünk a helyes auditív szokások és környezeti tényezők kialakítására, és szükség szerint kerül sor az egyedi paraméterekkel rendelkező, színes zajokkal kombinált, tervezett sorrendű zeneprogram hallgatására. Mindez 3×10 alkalmas blokkokban, napi 20 perces zenehallgatással valósul meg, mely történhet személyesen, vagy online.
A program lényege: A zene agyra gyakorolt jutalmazó hatásának ( memória, figyelem, viselkedés, végrehajtó funkciók, alvás minőség javulás, stresszoldás, stb. ) fokozása plusz stimulálással történik, melyet különböző színes zajokkal érünk el, egyéni igény szerint.at,

Művészetterápiás foglalkozások
kiskamaszoknak

csoportos

A művészetterápia egy kreatív és terápiás módszer, amely segít az embereknek érzelmeik kifejezésében, feldolgozásában és személyes fejlődésük támogatásában.

A foglalkozás menete:

  1. Ráhangolódás és előkészítés: A foglalkozás elején bemelegítő beszélgetés, relaxáció vagy könnyed zenés imagináció segíti a résztvevők ellazulását és az alkotásra való ráhangolódást.
  2. Alkotás folyamata: Az alkotáshoz semmilyen előzetes rajztudás nem szükséges, hiszen itt nem az esztétikai érték a lényeg. Az olyan technikák, mint a papírkollázs, firkálás, kavicsfestés vagy kinetikus homok használata segítenek oldani az „üres lap” okozta szorongást, és szabad teret adnak a kreativitásnak.
  3. Záró beszélgetés: Az elkészült művek megosztása és az alkotási folyamat során átélt érzések, gondolatok megbeszélése lehetőséget ad az önreflexióra és az élmények mélyebb feldolgozására. Miben segít a művészetterápia? A művészetterápiás foglalkozások hatékony eszközök az érzelmi feszültség és a szorongás csökkentésében, az önismeret elmélyítésében, valamint a kreativitás és az alkotás örömének megtapasztalásában. Támogatják az önértékelés és önelfogadás fejlődését, segítenek a problémák tudatosabb megélésében, és hozzájárulnak
    az empátia és a társas kapcsolatok erősítéséhez.

Miért hatásos a művészetterápia?

1. Érzelmi feldolgozás és stresszcsökkentés:

  • A művészeti tevékenységek, például rajzolás vagy festés lehetőséget adnak arra,
    hogy az érzelmeket szavak nélkül, vizuális vagy kreatív formában fejezzük ki. Ez
    különösen hasznos lehet azok számára, akik nehezen beszélnek az érzéseikről. Oldja a szorongást, a feszültséget és a stresszt, mivel a kreatív folyamat ellazító és
    meditatív hatású lehet.

2. Önismeret és önkifejezés fejlesztése:

  • A művészetterápia során a résztvevők jobban megérthetik saját érzéseiket, gondolataikat és belső világukat.
  • Segít abban, hogy az egyén jobban kapcsolódjon önmagához, felismerje erősségeit, valamint azokat a területeket, amelyeken dolgozni szeretne.

3. Traumák feldolgozása:

  • A művészetterápia hatékony eszköz lehet traumák feldolgozásában, mivel lehetőséget ad arra, hogy az emberek biztonságos környezetben dolgozzák fel a múltbeli eseményeket.
  • A nonverbális kifejezésmód lehetővé teszi, hogy a résztvevők olyan érzéseket is megértsenek és kifejezzenek, amelyeket nehéz lenne szavakba önteni.

4. Kommunikációs készségek fejlesztése:

  • Különösen hasznos azok számára, akik nehezen kommunikálnak verbálisan, például gyermekek, autizmussal élők vagy beszédzavarral küzdők számára.
  • A művészetterápia során alternatív módot találnak érzéseik és gondolataik kifejezésére.

5. Önbizalom és önértékelés növelése:

  • A kreatív alkotás során az emberek sikerélményt élhetnek át, amely pozitívan hat az önbizalomra.
  • Az alkotási folyamat segíthet felismerni az egyéni képességeket és erőforrásokat.

6. Kreativitás és problémamegoldó készség fejlesztése:

  • A művészeti tevékenységek ösztönzik a kreatív gondolkodást, ami nemcsak az alkotásban, hanem az élet más területein is segítheti a problémamegoldást és az új megközelítések felfedezését.

7. Közösségi kapcsolatok erősítése:

  • Csoportos művészetterápiás foglalkozások során az emberek kapcsolatot teremthetnek másokkal, megoszthatják tapasztalataikat, és támogató közegben dolgozhatnak céljaik elérésén.

8. Fizikai és mentális egészség támogatása:

  • Segíthet a depresszió, szorongás, poszttraumás stressz szindróma (PTSD) vagy akár krónikus betegségek kezelésében.
  • A finommotorikus mozgások fejlesztése révén jótékony hatással lehet az idegrendszerre és a test-mozgás koordinációra.

A művészetterápia tehát egy sokoldalú, holisztikus módszer, amely a kreativitáson keresztül segít az egyéneknek érzelmi, pszichológiai és akár fizikai kihívásaik leküzdésében, miközben örömet és önmegvalósítást is nyújt.

Csoportos időpontok: szombat 13-15 óráig

Korosztály: Kiskamaszkor (12-14 éves korig)

Kapcsolat

Cím

2013 Pomáz, Tamási Áron utca 2.,

E-mail

 

Telefon

06 70 268 5887

 

Keress minket a közösségi média felületein